Calver PEAK 17

Results 2013

Position Race No Name Time Category Club Prize
1 38 Stephen Pyke 31.04 MV40
DPFR First Male
2 143 Kieran Hodgson 31.32 M
Eden Runners
3 90 Adam Taylor 31.38 M
DPFR
4 142 Dave Taylor 31.58 MV40
DPFR First V40 Male
5 83 Edward James 32.06 M
Belper Harriers
6 111 Mike Nolan 32.56 MV40
DPFR
7 198 Chris Harrop 33.09 M
Sheffield Tri Club
8 74 Bart Shaw 33.10 M
U/A
9 79 Jon Hargreaves 33.14 M
U/A
10 189 Rob White 33.29 M
Buxton AC
11 112 Thomas Hall 33.49 M
U/A
12 23 Ed Nichols 33.54 M
Hunters Bog Trotters
13 166 Tim Parr 34.04 MV40
U/A
14 120 Laurie Kearsey 34.20 M
U/A
15 21 Thomas Smith 34.27 M
South Yorkshire Police AC
16 91 Simon Dixon 34.39 MV40
U/A
17 75 Bryan Lomas 34.57 MV40
Congleton Harriers
18 50 Simon Mills 35.00 M
Ealing TNT
19 19 Mark Grey 35.06 MV40
DPFR
20 114 Peter Davies 35.14 M
U/A
21 137 Tom Hartley 35.18 M
Fat Boys
22 177 James Walsh 35.19 M
U/A
23 97 Andrew Hunter 35.22 M
Beeston AC
24 2 Simon Reed 35.25 MV50
DPFR First V50 Male
25 105 Richard James 35.27 M
CGCC
26 48 Jon Street 35.31 M
U/A
27 104 Joshua Wain 35.35 M
U/A
28 129 Andy Barnett 35.36 MV50
DPFR
29 44 Dicky Wilkinson 35.37 MV50
DPFR
30 39 Dave Edmunds 35.40 MV40
Fat Boys
31 155 Graeme Schofield 35.54 M
U/A
32 51 Sally Fawcett 36.07 F
Smiley Paces First Female
33 186 Max Wainwright 36.08 M
Staffordshire Moorlands
34 145 Paul Stuart 36.09 MV40
Steel City Striders
35 113 Adam Brown 36.12 M
U/A
36 179 Colin Lynch 36.14 MV40
Totley AC
37 100 Phil Applegate 36.17 M
U/A
38 24 Ian Chant 36.19 M40
Long Eaton RC
39 22 Phil Abbott 36.24 MV40
Long Eaton RC
40 188 Adrian Gardner 36.34 MV40
U/A
41 165 Peter Novodvorsky 36.45 M
DPFR
42 175 Rob Skelton 36.51 MV40
U/A
43 9 Gary McMahon 37.02 MV50
Redhill Road Runners
44 85 Sean Ollier 37.15 M
Belper Harriers
45 124 Pippa Wilkie 37.23 FV40
DPFR First V40 Female
46 57 Patrick Fitzgerald 37.29 MV40
Long Eaton RC
47 135 John Alexander 37.35 M
CGCC
48 200 Nick Naker 37.44 M
U/A
49 89 Richard Higgins 37.45 MV40
Fat Boys
50 98 Jonathan Pitts 37.46 MV40
Ilkeston
51 110 Robert Atkin 37.59 MV40
U/A
52 54 Rachel Chatwin 38.02 FV40
Pennine
53 70 Marij Rocchelli 38.07 M
Long Eaton RC
54 134 Ben Naylor 38.12 M
U/A
55 183 Nick Baynes 38.13 MV40
Fat Boys
56 136 Andy Hartley 38.15 MV50
Fat Boys
57 66 Brett Belshaw 38.36 M
Erewash Valley
58 123 Paul Holden 38.41 MV40
Fat Boys
59 47 Hazel Tant 38.49 F
SYO
60 59 John Thompson 38.59 MV40
Fat Boys
61 147 Kevin Sibley 39.00 MV40
Steel City Striders
62 101 Jon Hallam 39.02 M
U/A
63 93 Paul Hulbert 39.09 MV40
Fat Boys
64 63 Steve Watham 39.11 MV50
Retford AC
65 56 Alan Maplethorpe 39.13 MV50
Long Eaton RC
66 203 Clare Prosser 39.17 F
DPFR
67 168 Kark Elwis 39.18 MV40
U/A
68 1 Jez Portman 39.25 MV40
U/A
69 182 Mark Halsey 39.31 M
Buxton AC
70 108 Alec Reece 39.37 M
QUB Tri
71 176 Phil Howson 39.39 MV40
Steel City Striders
72 107 Ben Heller 39.39 MV40
Steel City Striders
73 128 Martin Bullock 39.42 MV40
DPFR
74 191 Chris Smith 39.44 M
U/A
75 67 Steve Wickham 39.46 MV50
Erewash Valley
76 132 Chris Lomas 39.50 M
U/A
77 26 Wayne Forster 39.53 M
Steel City Striders
78 84 Bob Foreman 39.59 MV50
U/A
79 169 James Crossland 40.00 M
U/A
80 99 Dave Clough 40.00 MV50
Long Eaton RC
81 190 Shaun Taylor 40.00 M
Porter Valley Plodders
82 170 Rob Hepworth 40.04 MV40
U/A
83 154 Richard Thompson 40.08 MV40
RR Harriers
84 72 Ant Harris 40.18 MV40
Fat Boys
85 133 Alec Hartley 40.27 M
CGCC
86 25 Heather Marshall 40.28 F
DPFR
87 196 Peter Gorvett 40.33 MV60 Local DPFR First Local Male
88 94 Patrick Wright 40.35 M
U/A
89 8 Willliam Chandler 40.59 MV40
Stanton Harriers
90 12 Peter Gilbert 41.01 MV50
Retford AC
91 45 Helen Calder 41.02 FV40
Steel City Striders
92 185 Alison Wainwright 41.09 FV40
Staffordshire Moorlands
93 121 Deborah Lock 41.11 FV40
North Derbyshire
94 6 Tom Wilkins 41.13 M
U/A
95 157 Ben Brindley 41.14 M
Tideswell Running Club
96 18 John Richardson 41.16 MV40
Killamarsh Kestrels
97 32 Chris Horsfall 41.23 MV50
Handsworth Roadhogs
98 13 Stephen Atkinson 41.30 MV40
Steel City Striders
99 164 Clare Gardiner 41.35 F
CGCC
100 106 Julia Nolan 41.46 FV40
DPFR
101 184 Nick Watts 41.49 M
U/A
102 40 William Chang 41.58 M
Long Eaton RC
103 172 Chris Moody 42.13 MV40
U/A
104 174 Steve Brandreth 42.14 MV40
Porter Valley Plodders
105 209 Jane Crowson 42.19 FV50
DPFR
106 160 Nick Morris 42.22 M
Penistone Footpath Runners
107 49 John Hay 42.24 MV40
Long Eaton RC
108 27 Tim Coey 42.29 M
Fat Boys
109 88 Allison Higgins 42.37 FV40
Fat Boys
110 73 Kate Davies 42.41 F
U/A
111 42 Pat Goodall 42.45 FV50
Totley AC First V50 Female
112 31 Mark Fraser 42.47 M
U/A
113 11 Ross Drayton 42.57 M
Steel City Striders
114 29 Lee Gordon 43.00 MV40
Fusion CC
115 119 Garry Whitthall 43.01 MV40
Retford AC
116 206 Robert Townsend 43.02 MV40
U/A
117 149 Adrian Moss 43.06 MV50
Steel City Striders
118 69 Ann Walsham 43.09 FV40
U/A
119 131 Darren Maher 43.14 MV40
U/A
120 207 Sarah Broadhurst 43.16 FV40
DPFF
121 146 Richard Garton 43.17 MV50
U/A
122 80 Max Howard 43.22 MV50
Retford AC
123 173 Daniel Allen 43.24 M
Tideswell Running Club
124 96 Simon Elliott 43.24 MV50
Beeston AC
125 53 Trevor Milner 43.37 MV50
DPFR
126 180 Sam Gibbs 43.42 M
Buxton AC
127 148 Penny Collier 43.53 FV40
DPFR
128 192 Bob Gardiner 43.58 MV50
North Derbyshire
129 10 David Prentice 44.01 MV40
DPFR
130 125 Ryan Alexander 44.13 M
U/A
131 115 Catriona Neath 44.24 F
U/A
132 3 John Houghton 44.27 MV40
Stilton Striders
133 109 Kate Reece 44.33 FV50
U/A
134 30 Steve Brown 44.34 MV40
U/A
135 204 Claire Searle 44.35 F
U/A
136 33 Pete Harris 44.36 MV40
Slinn Allstars
137 208 Richard Elderkin 44.37 M
U/A
138 171 Lauren Penhaligon 44.38 FV40
CGCC
139 7 Andrew Firth 44.40 MV50
Clayton-le-Moors
140 103 Philip Wain 44.42 MV40
U/A
141 152 Helen Howard 44.43 FV40
Retford AC
142 60 Ian Gibson 44.44 MV50
DPFR
143 55 Bill Sheppard 44.51 M50
Long Eaton RC
144 122 Martin Brown 44.52 M
North Derbyshire
145 58 John Oleshtio 44.53 MV50
Long Eaton RC
146 92 Samantha Hulbert 44.57 FV40
Fat Boys
147 102 R Ferguson 45.05 MV40
Long Eaton RC
148 41 Jeremy Brayshaw 45.09 MV50
Totley AC
149 127 Richard Coates 45.20 MV40 Local U/A
150 62 Robert Easter 45.21 MV50
Long Eaton RC
151 210 Will Taylor 45.39 MV50
U/A
152 87 Nadhim Bayatti 45.58 M
U/A
153 193 Geoff Andrew 46.11 MV50
U/A
154 46 Jon Heathfield 46.12 MV50
DPFR
155 187 David Arundale 46.23 MV50
DPFR
156 36 Ron Canty 46.26 MV60 Local U/A
157 178 Andy Green 46.36 MV40
Steel City Striders
158 4 Lou Houghton 46.44 FV40
Stilton Striders
159 34 Mark Quince 46.54 MV40
Buxton AC
160 130 Gerald Connor 47.37 MV50
Retford AC
161 158 Tim Morris 47.38 M
U/A
162 17 Josh Clough 47.39 M
U/A
163 16 Charlotte Cooper 47.40 F
U/A
164 20 Carol Beattie 47.46 FV50
Steel City Striders
165 52 Fliss Milner 47.53 FV40
DPFR
166 116 Katy Bennett 47.54 F
U/A
167 118 Chris Reece 48.00 MV60
U/A
168 43 Andrew Mathews 48.05 MV50
Fat Boys
169 37 Andy Connell 48.10 M Local U/A
170 199 Bill Ayers 48.18 M
U/A
171 86 Jim Noone 48.24 MV50
North Derbyshire
172 117 S Megson 48.25 M
U/A
173 28 Keith Richardson 48.29 MV60
U/A
174 35 Mike Wakefield 48.31 MV50
Slinn Allstars
175 95 David Englert 48.42 MV50
Steel City Striders
176 82 Helen Brunt 48.43 F
Buxton AC
177 71 Bill Allsop 48.59 MV50
Buxton AC
178 81 Lynda Howard 49.03 FV50
Tideswell Running Club
179 144 Rachael Argent 49.07 F
Long Eaton RC
180 201 A Watkins 49.13 MV50
Tideswell Running Club
181 159 Paul Hetherington 49.19 MV60
Valley Hill Runners
182 197 Louise Handley 49.44 FV40
Tideswell Running Club
183 141 Emma Jeffrey 49.54 FV40
U/A
184 163 Mark Aldridge 50.00 M
Sheffield Massive
185 78 Rachael Tajbhai 50.03 FV40
Long Eaton RC
186 5 Stephen Boylan 50.16 M
U/A
187 205 Mark Chappell 50.24 M
U/A
188 68 Damian Cowlishaw 50.40 MV50
Long Eaton RC
189 139 Anna Alexander 50.49 F
CGCC
190 150 Helen Elleker 50.50 FV50
City of Sheffield AC
191 138 Catherine Croney 51.02 FV40
U/A
192 61 Pete Sturgess 51.31 MV50
Long Eaton RC
193 181 Rachel Dowle 51.42 FV40
Buxton AC
194 153 Paul Weir 51.52 MV40
U/A
195 14 Christopher Colclough 52.46 MV50
Retford AC
196 140 Tammy Haywood 53.23 F
Retford AC
197 151 Erika Tasker 53.35 FV40
Retford AC
198 15 Sue Jeff 54.01 FV50
Tideswell Running Club
199 65 Charmian Heaton 54.37 FV50
Retford AC
200 77 Maria White 55.00 FV40
Long Eaton RC
201 156 Phil Whitehead 55.22 M
U/A
202 126 Steve Marsden 55.27 MV40
U/A
203 64 Keedy Watson 57.11 F
Retford AC
204 167 Glen Cropper 58.20 M
Tideswell Running Club
205 195 Heather Wesson 59.49 F
U/A
206 76 Laura Froggatt 60.45 F
U/A
207 202 Ken Price 62.49 MV60
U/A
208 194 Helen Stockton 63.30 F
U/A
209 161 Julie Ryan 63.32 FV40
U/A
210 162 Emma-Jane Eaton 63.40 F
Goyt Valley Striders